Kontakt
Blog - wnętrza

Płytki imitujące drewno – modny trend

Naturalne materiały to w ostatnim czasie numer jeden w wyposażaniu wnętrz. Drewno jest jest jednym z nich, dlatego również w branży ceramicznej pojawiło się wiele propozycji płytek imitujących drewno.

Naturalne materiały to w ostatnim czasie numer jeden w wyposażaniu wnętrz. Drewno jest jest jednym z nich, dlatego również w branży ceramicznej pojawiło się wiele propozycji płytek imitujących drewno. Dlaczego zatem płytka ceramiczna? Podłoga z naturalnego drewna dobrej jakości to nie mały wydatek. Pamiętać należy również o tym, że to naturalny materiał, który należy odpowiednio konserwować i pielęgnować by przez lata wyglądał pięknie. Dlatego właśnie świetną alternatywą są płytki ceramiczne tzw. deski, które dzięki swoim wysokim parametrom technicznym zdobyły szybko dużą popularność wśród klientów.

Obecne technologie w produkcji płytek pozwalają uzyskać znakomicie odwzorowane drewno przypominające strukturą i usłojeniem naturalną powierzchnie. Ciekawostką jest, że niektórzy producenci na etapie projektowania danego wzoru skanują słoje naturalnego drewna tak aby różnorodność płytek była jak największa a powtarzalność danego wzoru jak najmniejsza. Producenci prześcigają się w produkcji nowych wzorów, rozmiarów i parametrów technicznych, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Pierwszym z nich jest na pewno klasa ścieralności na którą należy zwrócić uwagę. Pomieszczenia w których będziemy chodzić w tzw. twardym obuwiu i będą narażone np. na wnoszenie pisaku powinny mieć jak najwyższą klasę ścieralności.PEI to właśnie miara odporności płytek na ścieranie. Im wyższa tym klasa ścieralności jest większa. Zatem w pomieszczeniach gdzie będziemy poruszać się w tzw. obuwiu miękkim możemy wybrać spokojnie PEI2 lub PEI3. W przedpokojach, korytarzach jednak powinniśmy wybrać płytki z wyższą klasą ścieralności PEI4. W skali ścieralności występuje również piąta klasa, jednak przeznaczona ona jest do pomieszczeń gdzie jest bardzo duże natężenie ruchu ( centra handlowe itd.)

Następnym parametrem jest antypoślizgowość. Szczególnie jest on ważny w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i działanie wody ( strefy mokre w łazienkach, tarasy ). Ogólnie przyjęte oznaczenie tego parametru to R, a skala to R9-13 ( im współczynnik wyższy tym płytka jest mniej śliska ). Przed położeniem należy również pamiętać o sprawdzeniu na opakowaniach odcienia, kalibra i daty produkcji, muszą one być takie same na wszystkich kartonach! Płytki drewnopodobne tzw. deski, które są wąskie i mają długość 60-70 cm zaleca się układanie z przesunięciem, wg wytycznych danego producenta!

Dla ciekawostki możemy dodać, że na rynku pojawiły się również płytki drewnopodobne z właściwościami antybakteryjnymi! W procesie produkcji dodawane jest srebro, dzięki czemu podłoga z takich płytek jest odporna na działanie bakterii.

Powiązane artykuły