Płytki rektyfikowane czy kalibrowane? Jakie powinniśmy wybrać? Jakie są różnice?
Na początku dyskusji na temat płytek ceramicznych trzeba zaznaczyć, że płytki ceramiczne są materiałem naturalnym, wypalanym w procesie produkcyjnym w wysokiej temperaturze. Po zakończeniu wypalania płytki ceramiczne najczęściej są kalibrowane czyli sortowane w partie o zbliżonych wymiarach.
Partie produkcyjne oznaczone są na opakowaniach producenta (na wszelki wypadek, warto zostawić sobie opakowanie z jednej paczki płytek, ponieważ przyda Nam się nr partii w przypadku konieczności dokupienia płytek (może być to też ograniczone czasowo).
Płytki ceramiczne tego samego producenta, z tej samej kolekcji, ale już z innej partii produkcyjnej mogą różnić się wymiarami oraz odcieniem – wynika to ze specyfikacji procesu produkcyjnego i określone jest przez odpowiednie normy.
Wartości odchyleń płytek ceramicznych i różnego rodzaju gresów określa norma PN-EN 14411. Zwykłe płytki, nawet poddane już kalibracji mogą różnić się od wymiaru roboczego +/- 0,6% (*) oznacza to, że np. przy płytkach 600×600 mm w jednej paczce mogą znaleźć się płytki o boku długości 603,6 mm i 596,4mm, czyli zgodnie z normami różnica w wymiarach pyłek z jednego opakowania może sięgnąć 7,2 mm .
Jest to maksymalne odchylenie zgodne z normami, jednak producenci, sortując płytki z danej partii produkcyjnej dobierają do paczki płytki o zbliżonym wymiarze, więc takie odchylenie jest niemalże nie spotykane jednak dopuszczone normami.
Wartość odchylenia dopuszczalna w normach jest wartością procentową, co oznacza, że im większa płytka tym dopuszczalne jest większe odchylenie od roboczego wymiaru. Zwykłe płytki mogą też różnic się grubością, według norm +/- 5% (*)- czyli przy średniej grubości płytek około 1cm, jest to nieduża wartość.
Kolejną istotną wartością określoną w normach jest odchylenie od kąta prostego, które przy zwykłych płytkach dopuszczalne jest na poziomie +/- 0,6% od kąta 90% .
Zwykłe płytki, opisane powyżej, które już zostały posortowane (kalibrowane) producent może je poddać rektyfikacji, czyli obróbce mechanicznej polegającej na odcięciu lub zeszlifowaniu brzegów. W normie PN-EN 14411 nie znajdziemy specyfikacji płytek rektyfikowanych, jednak każdy producent dąży w procesie rektyfikacji do zminimalizowania odchyleń. W zależności od danego producenta płytki rektyfikowane, w jednym kalibrze nie powinny różnić się między sobą więcej niż 0,2mm – 0,3mm (niezależnie od wymiaru płytki).
Warto również zaznaczyć, że płytki rektyfikowane posiadają czasem ostre krawędzie – może być to zaletą lub wadą, w zależności od upodobań klienta.
Pisząc o płytkach rektyfikowanych musimy wspomnieć o układaniu płytek „bezfugowo” – jest to mit, ponieważ nawet przy płytkach rektyfikowanych producenci zalecają fugę minimalną – fuga o minimalnej zalecanej grubość w kolorze płytek jest praktycznie nie widoczna ale jest konieczna z kilku ważnych względów: – jedną z ważniejszych cech płytek jak i innych z nimi związanych materiałów jest ich „praca” w różnych temperaturach (rozszerzalność cieplna materiałów).
W przypadku nie zastosowanie fugi i położenia płytek na styk „praca” podłoża jaki okładziny (płytek) może powodować ich pękanie lub wypiętrzanie (odspajanie od podłoża). – budynek , mieszkanie , dom – często mówimy, że się „układa” , dzięki zastosowaniu fugi, ruchu budynku zostaną zniwelowane na płaszczyźnie czy to ściany czy podłogi, co może zapobiec pękaniu położonych płytek – w przypadku uszkodzenia, pęknięcia płytki, dzięki fudze, możemy usnąć pękniętą płytkę i zastąpić ją nową, minimalizując ryzyko uszkodzenia płytek sąsiadujących
Przed położeniem płytek należy zapoznać się ze specyfikacją dotyczące kładzenia płytek zawartą na opakowaniu
i stronie internetowej danego producenta.
Reasumując, co warto zapamiętać :
– Płytki kalibrowane to nie to samo co płytki rektyfikowane.
– Im większa płytka nierektyfikowana tym możliwe większe odchylenie od wymiarów nominalnych.
– Układanie płytek zwykłych czy rektyfikowanych „bezfugowo” – to mit – stosujmy zalecane przez producenta rozmiary fugi.
(*) Powyższe wartości dopuszczalnych odchyleń podano dla zobrazowania, przykładowo i dla płytek o pow. powyżej 410 cm2.
W celu uzyskania dokładnych danych należy się odnieść bezpośrednio do obowiązującej normy.